پروژه توانمند سازی زنان سرپرست خوانوار

پروژه توانمند سازی زنان سرپرست خوانوار

"نیلوفر دمیر" عکاس خبرگزاری "دوغان حیات" ترکیه مدت ها بود که در ساحل بدروم ترکیه در تعقیب مهاجران سوری بود. مهاجرانی که با قایق خود را از سواحل ترکیه به جزایر یونان در دریای اژه می رسانند و از آنجا مسیر عزیمت به کشورهای اروپایی به ویژه آلمان را در پیش می گیرند.
دمير مى گويد " وقتی با صحنه مواجه شدم کار از کار گذشته بود و دیگر نمی شد برای آلان کاری کرد. او مرده بود . بنابراین در آن لحظه هیچ‌ کاری به جز عکس گرفتن از این صحنه از دستم ساخته نبود، من هم این کار را انجام دادم. من فکر می‌کردم که این تنها راهی است که از طریق آن می‌توان فریاد جسم خاموش او را به گوش جهانیان رساند."
این عکاس در مصاحبه ای با روزنامه ایتالیایی "کوریره دلاسرا " نیز در این باره گفت: "درباره این عکس می خواهم آخرین اظهار نظر خودم را انجام دهم و دیگر درباره آن سخن نخواهم گفت. به این باور رسیده ام که برای گرفتن این عکس به این دنیا آمده ام. احساس می کنم گرفتن عکس از جنازه آلان ماموریت مقدر من بوده است."
و این گونه تصویر آلان در کمتر از 24 ساعت در همه جهان منتشر شد و کمتر از 48 ساعت پس از آن حادثه تصویر جنازه آلان که در کرانه بدروم به خواب ابدی فرو رفته بود در صفحه نخست بیشتر روزنامه های اروپایی و جهان جا گرفت.
افکار عمومی در اروپا به غلیان آمد و دولت های اتریش و آلمان اعلام کردند مرز خود را به روی مهاجران سوری در کشورهای یونان، مقدونیه و مجارستان باز می کنند. نخست وزیر فنلاند اعلام کرد خانه خود را در اختیار مهاجران سوری قرار می دهد و بسیاری از سیاستمداران و دولتمردان اروپایی به تاسی از افکار عمومی منقلب شده در اروپا اعلام کردند تسهیلاتی ویژه را برای پذیرایی از آوارگان جنگی سوری در نظر گرفته اند.
عكس آلان غير از آنكه باعث بوجود آمدن تبعات اجتماعى و سياسى زيادى شد منبع الهام هنرمندان بسيار زيادى نيز در سراسر جهان قرار گرفت و هزاران آثر هنرى درباره مرگ تراژيك آلان خلق شد.